Velkorysý dar pro pacienty Gastroenterologického centra

Vyšetření jsou nyní nejen přesnější, ale také šetrnější a bezpečnější pro pacienta. Gastroenterologické centrum Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského má novou endoskopickou soustavu pro vyšetřování a léčebné zákroky v zažívacím ústrojí. Moderní vybavení je pacientům k dispozici díky velkorysému daru rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou, která nemocnici soustavu v ceně 2,5 milionu korun zakoupila.

Gastroenterologie a digestivní endoskopie poskytuje zejména ambulantní vyšetření a v indikovaných případech i léčebné zákroky (např. odstranění střevních polypů). Díky novému přístrojovému vybavení můžeme pacientům nabídnout široké spektrum endoskopických vyšetření horního traktu, tenkého i tlustého střeva, slinivky břišní a žlučových cest a další, a to vše v co nejkratších čekacích dobách. Naše Centrum spolupracuje také s dalšími špičkovými pracovišti (např. FN Motol) a disponuje tak i metodami jako je kapslová endoskopie tenkého střeva, balonová enteroskopie a endoskopická ultrasonografie.

Dlouhodobě rozvíjíme v našem Centru metody neinvazivní diagnostiky v gastroenterologii (screeningová vyšetření k detekci okultního krvácení nebo celiakie, dechové testy v diagnostice Helicobacter pylori). Zaměřujeme se také na  biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů, určenou pacientům s nejsložitějšími stavy. Ke komplexní léčbě těchto vážně nemocných přispívá také ambulance nutricionisty.

Objednávejte se na telefonu 257 197 305 s doporučením od Vašeho ošetřujícího lékaře.

Základní údaje 2016

Počet vyšetření celkem: 16 584

Kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva): 1464

Gastroskopie (vyšetření horního zažívacího traktu): 1486

 

 

 

 

 

 

Proč je endoskopické vyšetření důležité

Endoskopie má nezastupitelnou roli v diagnostice chorob zažívacího traktu. Endoskopie odhalí slizniční změny při zánětlivých, nádorových nebo jiných onemocněních, především prokáže nebo vyloučí krvácení při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku nebo krvácení z jícnových varixů či konečníku, odhalí nádorová onemocnění a odliší je od benigních nálezů (např. střevních polypů). Pracovní kanál ohebné hadice gastroskopu dovoluje zavedení speciálních miniaturních pracovních nástrojů včetně malých bioptických kleští, s jejichž pomocí lze odebírat bioptické vzorky sliznice k histologickému vyšetření. Endoskopie dnes není pouze diagnostické vyšetření, ale i léčebné. Opichy nebo zvláštní svorky (klipy) slouží ke stavění krvácení (z jícnu, žaludku, dvanáctníku či střeva). Takový zákrok Vám může leckdy zachránit život! Prohlédnutí sliznice trávicího ústrojí ukáže stupeň jejího poškození a odhalí patologické stavy již v časném stádiu, což zvyšuje úspěšnost jejich následné léčby. Opakované vyšetření umožní kontrolu a zhodnocení odpovědi na léčbu.

Jak se vyšetření provádí

Používají se tenké ohebné hadice – takzvané fibroskopy (gastroskopy, kolonoskopy). Rukojetí na konci přístroje ovládá lékař zakřivení a otáčení fibroskopu. Hadice fibroskopu obsahuje optická vlákna a pracovní kanál, kterým se zavádějí speciální malé pracovní nástroje. Obraz je veden optickými vlákny v hadici fibroskopu přes procesor až na obrazovku.

Fotogalerie


Zpět na výpis novinek